DOSTLARLA GÜZEL BİR GECE İÇİN ANKARA ERYAMAN MEYHANELERİ

blog yazısı ekle !

DOSTLARLA GÜZEL BİR GECE İÇİN ANKARA ERYAMAN MEYHANELERİ

İçiyorsak sebebi var lafı meyhane müdavimlerinin diline pelesenk olmuştur. Aslında son derece yerinde ve doğru bir ifadedir bu. Çünkü içen herkesin mutlaka bir sebebi vardır. Kimi dertten içer kimi sevinçten. Sonuçta içmek istiyorsanız gönül ona bir bahane de bulur. Ankara Etimesgut'ta yaşıyorsanız Ankara Eryaman meyhaneleri bu bahaneleri yaşayabileceğiniz güzel mekânlar olarak dikkat çekiyor.

Son derece kaliteli ve nezih olan Eryaman semtinin dört bir tarafında oldukça nitelikli meyhaneler yer alıyor. Bilginiz Türk Meyhanesi konseptinde hizmet veren meyhaneler olduğu gibi en modern kafeterya formatında yer alan meyhaneler de yine bu semtte bulunuyor. Yani anlayacağınız meyhane adına ne arıyorsanız Eryaman'da sizi bekliyor. Peki, Eryaman meyhanelerinde ne yenir, ne içilir ve neler yapılır merak ediyor musunuz? Birlikte göz atalım.

Açıkhava Meyhanelerinde İçiniz Ferahlasın


Ankara'da yaşayanlar gayet iyi bilir ki yazın hakikaten çekilmez bir sıcak olur. Gündüzleri 40 dereceyi bulan bu sıcak günlerde meyhane müdavimleri akşamı iple çeker. Tıpkı şairin dediği gibi "Akşam diyordun işte oldu akşam; Haydi Abbas, vakit tamam" dendiği anda meyhanenin kapısında soluğu alırlar.

Haksız da sayılmazlar hani. Ankara'nın yaz sıcağında yapılabilecek en güzel şey Ankara Eryaman meyhaneleri içerisinden bir açık hava meyhanesi bulup güzel bir söğüt ağacının altında buz gibi rakı yudumlamaktır. Hele de yanınızda kafa dengi muhabbet edeceğiniz dostlar varsa değmeyin keyfinize. O gece Ankara'nın sıcağını da iş hayatının hay huyunu da her şeyi geride bırakır, sadece keyfinize bakarsınız.

İstanbul'da meyhane denince genellikle boğaz akla geliyor. Sonuç itibarıyla boğaz hakikaten güzel bir manzara ve meyhane ortamı için de son derece uygun. Bir Boğazı olmayan Ankara bu sebeple Açıkhava meyhaneleri konusunda İstanbul'a bile parmak ısırtacak kalitede hizmetlere sahne oluyor. Son derece gelişmiş olan meyhane işletmeciliği açık hava meyhanelerinde adeta sanatını konuşturuyor.

Yani yeşil bir bahçenin ortasına atılmış olan ahşap sandalyelerin üstünde adeta Türk filmlerindeki gibi rakı balık keyfini doyasıya yaşayabiliyorsunuz. Özellikle ailecek gitmeyi düşünüyorsanız açık hava meyhaneleri tam size göre. Maaile bu mekânlara gidip sonuna kadar eğlenebilirsiniz. Harika lezzetler zaten açık havada daha da bir lezzet kazanıyor, aroması daha da artıyor sanki. Ankara Eryaman meyhaneleri bu bakımdan oldukça müşfik davranıyor size.

Fiz Meyhane - Ankara Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1946. Sokak No:3 Ümitköy-Ankara

Gırgıriye Meyhane

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mah. Alacaatlı Cad. 3316. Sokak Terra Sitesi C Blok No: 2 - 1 Çayyolu - Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Meşrep Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Cad. 3316. sokak Terra Site 2 / 12 Çayyolu - Ankara

Şilingir Meyhane - Ankara Meyhane

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Ankara Yelken Restaurant Bilkent

Bilkent

Üniversiteler Mah. 1597. Cadde Küme Evleri No: 142 (Çamlık Sitesi) Bilkent / Ankaradevamını oku... Adres: Üniversiteler Mah. 1597. Cadde Küme Evleri No: 142 (Çamlık Sitesi) Bilkent / Ankara​

Kalispera - Ankara Meyhane

GOP

devamını oku... Adres: Kuleli sok. 28/B G.O.P-Ankara

Çalgan Et Lokantası - Ankara Meyhane

Çayyolu


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Bekri - Ankara Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Bekri Tunalı Meyhanesi - Tunalı Hilmi Caddesi No: 72/1 Kavaklıdere-Ankara

Gırnata Meyhanesi Fasıl - Ankara Meyhane

Çankaya

devamını oku... Adres: Hilal Mahallesi 677. Cadde No:49/C Çankaya-Ankara

Afitap Meyhane - Ankara Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Yarens Saklı Bahçe - Ankara Meyhane

İncek

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Alaattin Ocakbaşı - Ankara Meyhane

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158. Cadde Moda City B2 No:38 Yaşamkent - Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal - Ankara Meyhane

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Adım Bistro - Ankara Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Kaliruha Ocakbaşı - Ankara Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

Assos Meyhane - Ankara Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Cad. (Eski 7. cadde) No: 46/8 Bahçelievler-Ankara

Amasra Balıkçısı - Ankara Meyhane

GOP

devamını oku... Adres: Koza Sokak. No: 138/10 GOP-Ankara

Mardin Konağı - Ankara Meyhane

Çankaya


devamını oku...
Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA


Muhabbet Âlemine Rakıyla Girin


Rakının kendine has olan usul ve adabı vardır. Servisi ayrı bir usul isterken içilmesinde de ayrı bir hassasiyet gösterilir. Ama rakının en önemli özelliği muhabbeti artırmaktadır. Kulak verelim bakın şairimize ne söylüyor: "Al kadehi eline, dokun gönül teline/ Muhabbet âlemine, bir merhabadır rakı."

Gördünüz mü rakı nasıl da muhabbet âlemine merhaba dedirtiyor. Bir kadeh içtiğinizde bile diliniz çözülür. Dostlarla derdinizi paylaşmaya başlarsınız. Hele de bizim toplumumuzda erkekler kolay kolay derdini anlatamazlar. En samimi dostlarına bile içini açmaları için mutlaka meyhane yollarına düşmek lazımdır.

Gençler gönlünü birine kaptırdı ve bir türlü açılamıyorsa dostlara da bunu anlatmak için zorlanır. Zorlanır ve çatlayacak hale gelir. Haydi, dostlar bu akşam meyhaneye gidiyoruz, der. İlk kadeh içtikten sonra dil çözülür başlar derdini anlatmaya. Kimi uzaktan sevdiği aşkını anlatırken kimi ayrılık acısını masaya koyar. Sonuçta herkesin rakı sofrası anlatacak bir derdi vardır. Anlatır, gözyaşı döker, içi açılır. Rakının insanın hakikaten gönül teline dokunan özel bir yapısı vardır.

Doğunun insanı için melankolik denir ya özellikle biz Türklerde bu melankoli zirveye taşınır. En sert görünen erkeklerin bile gönlünde son derece nazik bir adam yatar. İşte o nazik olan adamın bam teline dokunabilmek için bir kadeh buz gibi rakıya ihtiyaç vardır. Bu sebeple Ankara Eryaman meyhaneleri derdini anlatamayan sert adamların dostlarla dertleştiği mekânlar olarak da bilinir.

Aşkın Simgesi Kırmızı Şarap


Meyhaneye eşle veya sevgiliyle gidildiyse yine rakı içilebilir. Ama genellikle böyle romantik ortamlarda açılacak olan kırmızı bir şarap ortama muhteşem bir hava katacaktır. Zaten kırmızı aşkın rengidir. Evrensel olan kırmızı rengin aşkla harmanlanmasının güzel bir sembolü olan koyu bordo merlot şarap oldukça kaliteli bir tercih olabilir.

Bizim yerli mahsullerin içerisinde de kırmızı ve bordo tonlarda muhteşem şaraplarımız bulunuyor. Hele ki Kalecik Karası üzümünden elde edilen yakut taşı rengindeki şarap öyle romantik geceler için muhteşem olur. Yine sauvignon üzümünden elde edilen koyu bordo şarap da özellikle bayanlar için vazgeçilmezdir. Eğer tatlı bir şarap arıyorsanız misket üzümünden elde edilen mahsullere göz atın diyoruz.

Böylece rengine göre dokusuna ve kokusuna göre farklı şarapları tadabileceğiniz Ankara Eryaman meyhaneleri size romantik bir akşam yaşamanız için son derece lütufkâr davranacaktır. Hele de sevgilinizle böyle bir mekânda bir araya gelmişsiniz fonda da güzel bir canlı müzik varsa değmeyin keyfinize. İnanın yıllar sonra bile hatırlayacağınız muhteşem bir geceyi o anda ihya ediyor olacaksınız.

Ut, Keman, Klarnet


Bu üç kelime yan yana geldiğinde anlayın ki orada bir fasıl muhabbeti başlamış demektir. Bizim Türk Sanat Musikisinin günümüzde revize edilerek biraz daha farklı bir formatta icra edildiği fasıl muhteşem geceler için icat edilmiştir dersek hakikaten yanlış olmaz. Utun Kemanın ve klarnetin bu kadar güzel bir uyum sağlayabileceği başka bir müzik türü yoktur.

Ankara Eryaman meyhaneleri içerisindeki fasıllı olan meyhanelerde sonuna kadar bu üçlüyü dinleyebiliyorsunuz. Muhteşem fasıl ekiplerinin bulunduğu bu meyhanelerde baylı bayanlı harika bir koro size gecenin ilerleyen saatlerine kadar muhteşem bir gece geçirtiyor. Zaten fasılın özelliği aralıksız devam etmesidir. Arada şöyle küçük bir rakı molası verilebilir, o ayrı.

Bilhassa kurtlarını dökmek isteyenler için son derece ideal olan fasıllı meyhaneler içinde ilk başta girmekte olan Peşrev ile şöyle bir duygusallaşırsınız. Sonuçta herkesin bir derdi vardır dedik ya yukarıda da kimi onu rakıyla atar kimi fasılla. Peşrev çok uzatılmaz. Hemen ardından ara nağmeler ile beraber yavaş yavaş coşku zirveye doğru tırmanır. Sonra muhabbet bağlarında bütün efkârdan arınan meyhane müdavimleri coşar.

Sonuç itibarıyla hayatta hep gözyaşı ve dert yoktur. Hele ki güzel dostlarla güzel bir mekânda bulunduysanız orada zaten derde kedere de yer yoktur. Bu sebeple sürekli olarak tasayla dertle kederle uğraşmaktansa üç günlük dünyada mutlaka bir geceyi olsun güzel bir şekilde ihya etmek gerekir. İşte Ankara Eryaman meyhaneleri bunun için var diyoruz. İnanın abartmıyoruz.

Organizasyonların En Şahanesi Meyhanede Olur


Melankoliğiz gözyaşını çok dökeriz ama hakikaten eğlenmesini de gayet iyi biliriz. Hele ki böyle organizasyon yapıp gruplar halinde eğlenme deyince üstümüze yoktur. Evlilik yıldönümü eğlenmek için bir bahane iken doğum günleri de başka bir bahanedir. Kimi nişanında düğününde eğlenir kimi düğünden önce bekârlığa veda için meyhaneye gider. Güzelce bir demlenir.

Sonuç itibariyle eğlenmek için mazeret de bahane de çok. Ankara Eryaman meyhaneleri organizasyonlar için son derece geniş mekânları olan özel meyhaneler. Balık Restoran formatında hizmet vermekte olan bu meyhanelerin birçoğunda son derece geniş olan iç mekân ile beraber dostlarınızı ağlayıp organizasyonlar düzenleyebiliyorsunuz.

Zaten meyhane işletmecileri de bu konuda o kadar tecrübeli ki hiçbir şekilde sizi ihmal etmeden kalabalık gruplar halinde ağırlayabiliyorlar. Sofraya gelen rakı her zaman buz gibi oluyor. Servis hiçbir zaman gecikmiyor. Ara sıcaklar hakikaten sıcak olarak sofranızda yer alıyor. Bu kolay bir mesele değil. Sonuçta servis yapmak rakıyı şarabı itinayla ve usulü adabı ile sunmak tecrübe ve nezaket ister. Eryaman meyhanelerinin işletmecileri de çalışanları da bu konuda takdiri hak ediyor. On numara işletmecilikle beraber muhteşem mekânlar olarak hizmet veriyorlar.

Kaliteli Keyif Uygun Fiyatlar


Hangi meyhane türünü tercih ederseniz edin Ankara Eryaman meyhaneleri bütçenizi düşünen son derece cömert ve bonkör mekânlar. Bu meyhanelerde yiyip içtiğinizde en kalabalık gruplarla bile gittiğinizde ödeyebileceğiniz en uygun rakam mutlaka faturaya yansıtılıyor.

Eğer meyhanelerde fix menü tercih ederseniz zaten ekonomik bir şekilde rakı ve şarap sofrasında ne arıyorsanız hepsi sunuluyor. Ara sıcak yiyeceklerden ana yemeklere soğuk ve sıcak mezelerden içkiye kadar bu menülerde hepsi yer alıyor. Mekânına göre değişmekle birlikte ortalama 50 ve 75 liraya limitli menülerden istifade edebiliyorsunuz. Ben bol derin yiyeceğim ve içeceğim diyorsanız da limitsiz menüler 100 lira civarında size aradığınız her türlü içkiyi sunabiliyor.