ANKARA MEYHANE FASIL ORTAMLARINDA EĞLENCEYE DOYUN

blog yazısı ekle !

ANKARA MEYHANE FASIL ORTAMLARINDA EĞLENCEYE DOYUN

Hani derler ya insan bu dünyaya bir defa geliyor. Elbette ki doğrudur. İnsan bir defa dünyaya geliyor ve mutlaka fırsatını bulduğunda eğlenmesi de gerekiyor. Bunun için Ankara'da yaşıyorsanız Ankara meyhane fasıl ortamları son derece iddialı mekânlar olarak dikkat çekiyor.

Zaten meyhane dediğimiz mekânlar başlı başına eğlencenin merkezi sayılabilir. Tabii ki herkesin eğlence anlayışı farklıdır. Kimi efkârlandığında eğlendiğini hisseder kimisi ise kurtlarını döker dans eder ve göbek atar. Bunların hepsinin sağlanabilmesi için Ankara meyhane fasıl mekânlarına gitmeniz gerekiyor.

Türk meyhane konseptinin sağlam bir şekilde yer almış olduğu Ankara'da çok farklı meyhane tarzları da bulunuyor. Ancak hangisine giderseniz mutlaka fasılla karşılaşıyorsunuz. Bu sebeple Ankara meyhanelerinde fasıl nasıl dinlenir. Bu meyhanelerde neler yenip neler içilir detaylı bir inceleme yapalım.

Gece Kulüplerinden Önce Fasıllı Meyhaneler Vardı


Her dönem kendi eğlence kültürünü oluşturuyor. Bizim için de eğlence kültürünün temelinde genellikle meyhane yer alıyor. Ta Osmanlı zamanına kadar gitmekte olan meyhaneler bazen gizli saklı mekânlar olarak hizmet vermiş. Fakat günümüzde çok rahat bir şekilde herkesin gidip yiyip içip eğlenebileceği eğlence merkezlerine dönüşmüş durumda.

Günümüzde birçok kişi dans etmek eğlenmek ve müzik dinlemek için genellikle gece kulüplerini aklına getirse de aslında bizim fasıllı meyhane dediğimiz ortamlar çok eskiden beridir hizmet veriyor. Günümüzün çılgınca geçen partilerinin yerine sunmuş olduğu nezih eğlence ortamı hakikaten muhteşem bir hizmet diyebiliriz. Kendine has havası bulunan fasıllı meyhanelerde eğlence, vur patlasın çal oynasın kıvamına de gelebiliyor.

Ancak fasıllı meyhanelerin her akşam müdavimleri oluyor. Zaten meyhane de bu yüzden cazip gelmiyor mu bize? Çok rahat bir şekilde gidip gönlünüzü eğlendirebiliyorsunuz ve acı sürprizlerle de karşılaşmıyorsunuz. Özellikle fasıllı meyhanelerde işletmeciler çok kaliteli fasıl heyetlerine Ankara'da yer veriyor.

Rakıcı - Ankara Meyhane

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

devamını oku... Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Hayat Bir Sahne - Ankara Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi Mutluköy Sitesi 1946 Sokak No:16 Ümitköy-Ankara

Mustafa Meyhane

GOP

devamını oku... Adres: Kazım Özalp Mahallesi Kız Kulesi Sokak No:18/1 Çankaya - Ankara

Şairin Yeri

Çankaya

devamını oku... Adres: Yakupabdal Mahallesi Elmadağ Kayak Merkezi Yolu No:1599 Çankaya - Ankara

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Kuytu Meze Balık - Ankara Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Meyzende Meyhane

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2866. Sokak 51/A Park Caddesi Çayyolu-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Fiz Meyhane - Ankara Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1946. Sokak No:3 Ümitköy-Ankara

Mardin Konağı - Ankara Meyhane

Çankaya


devamını oku...
Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Safie Meyhane - Ankara Meyhane

Kızılay

Sevdiğinle Gel Diye….
İKİNCİ KUŞAK AİLE İŞLETMESİ

1955 yılında başlayan baba mesleğimizi, 2019 yılında açtığımız yeni işletmemiz "Safie Meyhane" ile devam ettirmekteyiz…
Mekanımızda eşsiz lezzetleri, zengin menü ve uygun fiyatlarla sizlere sunmaya çalışıyoruz…
Misyonumuz;
Aile mesleğimizi devam ettirmek ve meyhane kültürünü yeni nesillerle buluşturarak yaşatmaktır.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Şilingir Meyhane - Ankara Meyhane

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara


Fasıl Nedir ve Nasıl Dinlenir?


Son 30 yıldır genellikle yeni yıl eğlencesi tarzında hizmet veren birçok yerde fasıl dediğimiz müzik ziyafeti karşımıza çıkıyor. Tabii ki Ankara meyhaneleri fasıl dediğimiz harika ve eşsiz olan müzik ziyafetini keşfedeli çok uzun zaman oluyor. Bir asrı aşkın zamandır meyhanelerde fasıl dediğimiz eğlence tarzı devam ettiriliyor.

Kendine has nağmelerin usul ve adabın olmuş olduğu fasıl Türk Sanat musikisinin müstesna makamlarının ve bestelerinin çalınmış olduğu klasik bir müzik kültürüdür. Aslında fasıl meyhane kültürü ile iç içe geçtikten sonra fasıl bir taraftan Türk Sanat Musikisine sırtını dayamış diğer taraftan da arabesk nağmelerin en güzellerine de kapısını açıyor.

Böylece günümüzde fasıllı meyhanelere gittiğinizde aradığınız her türlü müzik keyfini bulabiliyorsunuz. Ancak her zaman nezaket içerisinde icra edilen fasıl besteleri hakikaten zarif insanların gönül telini titretmeye yetiyor.

Peşrev Sizi Sizden Alıp Götürür


Hani bazı musikiler ve besteler vardır ya dinlediğinizde sizi bir anda alıp başka iklimlere ve diyarlara götürür. İşte bunun için hiç fasıllı meyhanelere gittiyseniz zaten perde peşrevle açılır. Hele hicaz Peşrev sunuluyorsa değmeyin keyfinize. Bir anda alır sizi farklı bir coğrafyaya farklı bir iklime farklı bir zamana götürür. Hiç de fena olmaz. Böylece dertlerden uzaklaşmış olursunuz.

Ankara meyhanesi Hicaz Peşrevi deyince de tabii ki akla birçok müstesna beste geliyor. Şöyle bir Peşrev ile gecenize başlamak istemez misiniz?

"Yıllar ne çabuk geçti o günler arasından

Bir tel saç onun kaldı bütün hatırasından

Hala duyarım bir sızı ben her yarasından

Bir tel saç onun kaldı bütün hatırasından"

Nasıl, muhteşem değil mi? İşte bu şekilde başlayacak olan fasıl meşrepleri farklı taksimlerle devam eder. Özellikle fasıldaki ara nağmeler dinlenmeye değerdir. Ara nağmelerin çalındığı anlar muhteşem müzik ziyafetinin olduğu anlardır.

Ud Taksimi İle Gözyaşı Dökmek Ne Güzel


Eğer Ankara meyhane fasıl ortamlarında eğlenmeyi tercih etmişseniz biraz gözyaşı dökmek zorundasınız. Hemen öyle eller havaya formuna girmemelisiniz. Çünkü fasılın dedik ya bir usulü ve adabı vardır diye. Şöyle güzel bir ud taksimi ile beraber dertlerinizden arınmanız lazım. Hakikaten udun muhteşem bir sesi vardır.

Bazıları fasıl meyhanelerine sadece ud taksimi dinlemek için gider, müdavimleri vardır. Çünkü ud sesiyle insanı alıp farklı iklimlere götüren enteresan bir enstrümandır. Tek başına ut taksimine eşlik eden birçok meyhane müdavimi bulunmaktadır.

Eğer fasıl heyeti ud taksimine başladıysa sizin de hemen buzlu rakıyı yudumlamanız gerekiyor. Çünkü gelir insanın boğazına bir taş oturur. O boğazdaki taşın giderilmesi için de buz gibi rakı hakikaten iyi olur. Nedir insanı dertlendiren diye sorarsanız herkesin ayrı bir derdi vardır. Kimi sevdiğinden ayrılmıştır ona içer kimi geçmişteki bir aşkını düşünür ve derin bir ah çeker.

Bazıları evde sorunlar yaşamıştır hanımla arası bozuktur. Çoluğu çocuğu ile dertlenmeyen de pek yoktur. İşi gücü iyi gitmeyip de soluğu meyhanede alanlar da yine ud taksimi ile beraber kendinden geçerler. Ankara meyhane fasıl dediğimiz zaten biraz da budur.

Fasıllı Meyhaneler Efkârlı İnsanların Makamıdır


Günümüzde üzülmek diye bir tabir kullanılıyor. Ancak meyhaneye gidenler üzülmek nedir bilmezler. Çünkü onlar için Efkâr çok daha hoş ve fiyakalı durmaktadır. Hakikaten de ağzı doldurmakta olan efkâr sözcüğü en çok da meyhanede buz gibi bir rakının yanında sessiz sedasız şekilde gönül telini titretenlere yakışıyor.

Bu yüzden Ankara meyhane fasıl tercihinde bulunanların birçoğu efkârlı insanlardır. Efkârını dağıtmak için de fasıldan daha güzel ve daha ala eğlence mi olur? Hiçbir dert yürekte baki kalmaz derler ya işte bunun için de fasıl idealidir. Efkârlanırsanız utun ve keman taksimi ile adeta gözyaşlarınızı içinizi akıtırsınız. Belki yanınızdaki dostlarla bir kaç kelam eder yine yutkunur ve susarsınız.

Ama sonuç itibariyle meyhaneye gelmişsiniz hele de fonda fasıl varsa bir süre sonra temposu artan nağmelerle Türk Sanat Musikisinin müstesna besteleri ile beraber coşmak zorundasınız. O gözyaşından o efkârdan belki eser bile kalmaz. Dostlarla bir anda dertlerinizi unutup yeni bir iklime yelken açarsınız.

Fasıl Olur Da Rakı Olmaz Mı?


Fasılın olduğu yerde rakı rakının olduğu yerde de mutlaka fasıl olmalıdır. Bunlar birbirini bütünleyen iki unsur gibidir adeta. Özellikle Ankara meyhane fasıl ortamlarında rakı olmadan sofradan kalkılmaz. Bu sebeple fasıllı meyhaneye yolunuz düştüyse sofranızda buz gibi rakı bulunmalı.

Zaten fasılla beraber coşup eğlenmek isteyenlerin dilini de gönlünü de çözecek olan şey rakıdır. Rakının insanı coşturan kendinden alan farklı bir havası vardır. Efkâr isteyenler için en ideal içki olan rakı aynı zamanda coşup eğlenmek için de son derece idealdir.

Ankara meyhane fasıl ortamında elinde buz gibi rakı ile beraber dans eden birçok insan görebilirsiniz. Meyhane müdavimleri müziğin ritmine kendisini kaptırmıştır. Hele dostlar da yanındaysa değmeyin keyfinize.

Fasıllı Meyhaneler Meze Zenginliği


Eğer yolunuz Ankara'daki fasıl meyhanelerine düştüyse hele de sofranızda rakı varsa envaı çeşit meze de mutlaka yanında getirilecektir. Ankara fasıllı meyhaneler konusunda ne kadar meşhur ise aynı zamanda mezeler konusunda da o kadar meşhurdur. Özellikle rakı sofrasındaki mezelerin farklı bir yeri var.

Müstesna tatlar sofranızda yer alıyor. Ta Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen mezeler ile birlikte rakınızı içebiliyorsunuz. Ege tatları arasında yer alan deniz börülcesi ve radika otu mutlaka buz gibi rakının yanında götürülmeli. Ama rakının artık klasik mezelerinden olan patlıcan ve biber közleme oldukça güzel bir görünüme de sahip.

Klasik mezelerden ayrılmayanlar için tabii ki rakının yanında cacığın ayrı bir yeri var. Yine yoğurdun işin içine girmiş olduğu harika mezelerden birisi de haydari de rakının mezesidir diyebiliriz. Rakı ile beraber ezmeyi sevenlerin de sayısı hayli çoktur. Ama farklı bir tat arıyorsanız babagannuşu tavsiye ediyoruz. Hem görünümüyle hem de tadıyla aklınızı başınızdan alabilir.

Ankara meyhane fasıl ortamında rakının yanında zarif sunumu ile beraber humus da olmalı. Eğer Trakya mezelerinden de hoşlanıyorsanız köpoğlu mancası da yine sofranıza getiriliyor. Gerçekten güzel bir lezzettir. Bizden söylemesi. Akdeniz mutfağından Girit ezmesi de rakının yanında gayet güzel gidiyor. Ankara meyhanesi için artık klasikleşmiş olan atom hem görünümüyle hem de tadıyla rakının vazgeçilmez mezesidir.

Fonda Fasıl Sofrada Balık


Bazı kelimeler vardır ki zincirleme reaksiyon gibi birbirini çağrıştırıyor. Fasıl, rakı ve balık… Bunlar adeta birbirini bütünleyen, biri olmadan diğeri eksik kalan şeylerdir. Tabii ki hepsinin en güzel şekilde yenilip içilebileceği yer her zaman için Ankara'dır. Böylece Ankara meyhane fasıl ortamlarında harika bir şekilde balık yiyebilirsiniz.

Sakın Ankara'nın denizden uzak olması sizi aldatmasın. Hakikaten mevsimin en taze balıklarını sofranızda görüyorsunuz. Karadeniz'den Ege'den Akdeniz'den tutulup getirilen balıklar oldukça kaliteli aşçılar tarafından çok güzel bir şekilde pişiriliyor.

Özellikle soğuk kış akşamlarında yemeğe çıkmak istiyorsanız buz gibi rakının yanında bir taraftan fasıl dinlerken diğer taraftan da sofranızdaki enfes balıklarla damağınızı tatlandırabiliyorsunuz.

Lüfer, çinakop, istavrit, çupra, deniz levreği ne arıyorsanız hepsi var. Kışın kar suyu değdiğinde hamsi ızgaranın da tadına doyulmuyor. Sadece bunlarla sınırlı değil tabii ki balık menüleri. Aynı zamanda deniz mahsullerinin de ayrı bir yeri var Ankara meyhane fasıl ortamlarında.

Ankara'daki birçok meyhanede karides güveç bulabiliyorsunuz. Denize kıyısı olan yerlerde bile bulamayacağınız bu enfes tadı rakı sofrasında bulabilmek gerçekten büyük bir şans diyoruz. Aynı zamanda kalamar dolma ve ahtapot salatası da yine Ankara meyhane fasıl ortamında sizlere ikram ediliyor.

Ankara Meyhane Fasıl ve Ekonomik Rakamlar


Son derece kaliteli ve elit olan mekânlar, salaş meyhaneler, açık hava meyhaneleri, bildiğiniz klasik Ankara Türk Meyhanesi hepsinde çeşitli şekillerde fasıl dinleyebiliyorsunuz. Ankara meyhane fasıl bakımından oldukça bonkör bir kenttir. Bununla beraber en kaliteli mezeler ara sıcaklar ve balık repertuarı da sofranızda yer alıyor.

Bu kadar kaliteli hizmete de ödeyeceğiniz rakamlar oldukça uygun. Eğer bir sahil kasabasında veya İstanbul'da bu keyfi yapmaya çalışırsanız cüzdanınızı boşaltmak gerekir. Ama Ankara'da meyhane ortamında fasıl dinleyip bu enfes tatlardan yudumlayıp yemek 75 lira ile 100 lira arasında bir maliyete halledilebiliyor.

Rakamı duyunca kulağınıza inanmıyorsunuz değil mi? Fix menü ile beraber bütün bu opsiyonların hepsi size sunuluyor ve sadece 75 lira ödüyorsunuz. Hatta daha uygun rakamlarda Fix menü fonksiyonu bulunan meyhaneler de yer alıyor. Limitsiz içkinin olduğu meyhanelerde ödeyeceğiniz rakam yine yüz lirayı geçmiyor. Bizden söylemesi. Ankara meyhane fasıl için rezervasyon yaptırın ve bu muhteşem keyfi gecenin ilerleyen saatlerine kadar yudumlayın.